Granit Xhaka i drejtohet popullit kosovar me kA�tA� letA�r tA� hapur: Ja pse zgjodha ZvicrA�n Shum e dhimbshme .


Granit Xhaka edhe zyrtarisht e ka konfirmuar vendimin e tij qA� tA� luajA� me ZvicrA�n.

Ai i A�shtA� drejtuar gjithA� popullit tA� KosovA�s duke u arsyetuar dhe duke sqaruar gjithA� situatA�n.

Me kA�tA� letA�r dua tA� njoftoj tA� gjithA� opinionin publik mbarA� shqiptar, se karrieren time nA� vazhdim do ta vazhdoj edhe nA� tA� ardhmen pA�r ZvicrA�n. Gjithashtu dua tA� sqaroj me kA�tA� letA�r gjithA� lexuesit se si kam ardhur deri nA� kA�tA� vendimarrje.

MundA�sitA� sipas anA�s ligjore:
Sipas njA� njoftimi zyrtar qA� FIFA ka shpA�rndarA�, na njofton se kush ka luajtur nA� kampionatin Europian 2016 nuk ka mA� tA� drejtA� tA� luajA� pA�r njA� kombA�tare tjetA�r.

Federata e Futbollit tA� KosovA�s dhe FIFA nuk kanA� njA� marrveshje tA� qartA� pA�r kalimin e lojtarA�ve nga Zvicra te Kosova.

FIFA thotA� qartA� se kush ka luajtur nA� EURO 2016 nuk ka mA� tA� drejtA� tA� ndA�rrojA� ekipin pA�rfaqA�sues.

Kosova A�shtA� pranuar nA� FIFA disa javA� para se tA� fillonte kampionati Europian dhe qA� atA�herA� ne duhet tA� ishim informuar, sepse ne kA�tA� informacion si lojtarA� nuk e kishim. TA� tjerA� drejtues e dinin edhe duhet tA� na kishin informonin.

PA�r kA�tA� shkak tani A�shtA� e pamundur tA� ndA�rrojmA� kombA�taren edhe ju garantoj se si FIFA ashtu edhe FFK nuk mA� kanA� informuar pA�r anA�n ligjore dhe rruga se si duhej tA� veprohej. FFK-s duhet tA� kishte kA�rkuar sqarim nga FIFA pA�r kA�tA� pikA� menjA�herA� pasi u pranua nA� FIFA dhe UEFA..

UnA� si Granit jam interesuar dhe kam angazhuar stafin tim qA� tA� punojA� nA� kA�tA� drejtim, nA�se A�shtA� e mundur tA� luaj me KosovA�n apo jo. Nuk e kam bA�rA� publike sepse kam dA�shiruar mA� parA� tA� informohem, pastaj tA� deklarohem pA�r njA� vendim tA� tillA�. Kam punuar me muaj tA� tA�rA� pA�r njA� gjA� tA� tillA�.

Disponoj gjithA� dokumentet qA� datojnA� me fillimin e qershorit qA� bashkA�punA�torA�t e mij tA� autorizuar nga unA� kanA� bA�rA� gjithA�a qA� tA� bA�hej realitet njA� gjA� e tillA�.

Nuk janA� tA� vA�rteta ata qA� thonA� disa drejtues tA� federatA�s dhe njA� pjese e medias.

Graniti nuk A�shtA� nga ata qA� bA�n publike gjithA�a, por punon pA�r gjithA�ka.

KA�rkase ime dhe angazhimi im ka qA�nA� gjithmone tA� bA�heshin gjitha proA�edurat e duhura pA�r tA� bA�rA� tA� mundur qA� unA� te luaja pA�r KosovA�n.

Nga unA� si Granit

Nga ana ime personale dua tA� them edhe disa fjalA� pA�r tifozerinA� shqiptare.
Vendimi pA�r tA� luajtur edhe nA� tA� ardhmen me ZvicrA�n nuk A�shtA� vendim kundA�r KosovA�s, pA�rkundrazi A�shtA� njA� vendim pro KosovA�s dhe njerzve tA� vendit tim.
NA� ZvicA�r e mA� gjerA� punojnA� dhe jetojnA� me mijra shqiptarA�, ku Zvicra dhe populli zviceran kanA� bA�rA� shumA� pA�r bashkA�atdhetarA�t tanA� qA� tA� jetojnA� e tA� punojnA� tA� barabartA�.
Prezenca ime nA� vazhdim me ZvicrA�n tregon repektin dhe falenderimin qA� populli jonA� i bA�n shtetit zviceran dhe popullit tA� saj, pA�r mundesitA� dhe mikpritjen qA� na kanA� dhA�nA�.
Megjithese A�nderra ime ka qenA� dhe A�shtA� tA� luaja njA� ditA� per vendin tim, unA� sakrifikoj kA�tA� A�ndA�rr tA� motshme pA�r ti kthyer respektin popullit zvicren me mos largimit tim ne kA�tA� moment ku dhe kosova u pranua nA� FIFA. GjithA�a duhet parA� tashmA� nga anA�t positive qA� I vijne bashkA�atdhetarve tA� min nga kjo.
UnA� si Granit Xhaka do ti tregoj popullit Zviceran se shqiptarA�t nuk janA� bukshkelur.

Ata neve na dhanA� gjithA�ka , atA�herA� kur vendin tonA� askush nuk e pA�rkrahte , ata e pritA�n popullit tim krahA�hapur, pa paragjykime, nuk na trajtuan si tA� huaj nA� shtA�pinA� e tyre, ata hapA�n shtA�pitA� e tyre , dhanA� gjithA�ka A�farA� kishin , ndaj ne duhet tu themi se ju jemi mirnjohA�s e nuk jemi tradhetarA�, se nuk e duam mikun pA�r interesa tA� momentit.

Pse more kritikA� nuk e shikonA� tA� gjithA� kA�tA� histori nga njA� kA�ndvA�shtrim tjetA�r?

Duke luajtur unA� me Zvicren shuhet pA�r mua njA� A�ndA�rr, por kur mendoj se mbi 300.000 mijA� Shqiptare nA� Zvicer do pA�rfaqA�sohen me prezencA�n time nA� Kombetaren Zvicerane, bA�hem krenar, sepse do jem njA� Ambasador i mirA� pA�r A�do ShqiptarA� qA� jeton e punon nA� Zvicer.

A�do Shqiptare do ndjehet krenar, kokA�n lart dhe i barabartA� para popullit Zviceran.

Ne duhet tA� respektojme ata qA� na ndihmuan nA� kohera tA� veshtira.
Populli shqiptar tA� miren e kthen me tA� mire, kA�tA� kam mA�suar nga vA�ndi im. Kam mA�suar qA� edhe ta dua vendim tim dhe kA�tA� e bA�j kudo e ngado.

GjithmonA� do mundohem tA� jem nje Ambasador i mirA� pA�r A�do emigrant shqiptar, do tA� jem njA� shembull i mire pA�r njerzit e vendit tim.

Kudo ku jam edhe do tA� jem, do tA� tregoj me kokA�n lart e krenar qA� jam Shqiptar edhe qA� e dua vendim tim.
Enderra ime ishte ajo qA� tA� gjithA�e dinA� , por kjo A�ndA�rr A�shtA� bA�rA� realitet, sepse vA�llai im pA�rfaqA�son denjA�sisht mua dhe gjithA� Familien Xhaka me prezencA�n e tij nA� KombA�taren kuqezi mbareshqiptare. VA�llai im luan me hymnin dhe me flamurin kuq e zi, pA�r tA� cilijnh luftuan edhe sakrifikuan jeten me mijra shqiptare nder shekuj.

Taulant Xhaka luan me atA� kombetare ku valvitet flamuri pA�r tA� cilin Adem Jashari dha jetA�n.

Disa fjalA� pA�r ju tifozA� qA� shani

UnA� jam i ri edhe tifoz i mirA� si ju pA�r vendin tim dhe mA� besoni qA� nA�se do ishte vetA�m vendimi im, unA� do isha pa mA� tA� voglin dyshim aty ku JU mA� doni, ma besoni kA�tA�.

KA�to ditA� jam ndjerA� shumA� shumA� keq sepse jam pA�rballur me sharje nga ju me tA� pa drejte. Ju qA� shani nuk i dini tA� gjitha. Ju e dini shumA� mire se si ju do Graniti ju. MA� keni lA�nduar ,por ama 100% me tA� padrejtA�. Ju nuk e dini se sa shumA� kam punuar une pA�r atA� gjA� qA� ju donit, Por pse ti bA�ja publike??? Une kam punuar deri ne realizimin e asaj qA� ju doni.

Ju qA� shani a e dini qA� famijia XHAKA ka bA�rA� shumA� shumA� pA� kombin shqiptarA�.

NjA� pyetje pA� gjithA� ju??

PA�r A�farA� flamuri luan Taulant XHAKA???

Jua them unA�, Taulant XHAKA vA�llai im edhe biri I Ragipit luan pA� flamuarin e adem jasharit, luan pA�r flamurin ku me mijra shqiptare kanA� dhA�nA� jetA�n. XHaka kA�ndon hymnin dhe flamurin qA� ben krenarA� 10 milionA� shqiptarA�. Askush nuk e dha jetA�n me e tradhA�tu flamurin kuqezi, por dha jetA�en me e mbrojt atA�.

Ju qA� thoni mos hajde KosovA�, ju them se do vij sa here tA� mundem edhe me flamurin kuqezi nA� zemA�r. Taulant XHAKA luan per ShqiperinA� dhe do jetA� gjithmonA� aty.

Ju shani se si dini tA� gjitha, por mendoni qA� XHAKA ka nA� emrin ALBANIA e kjo me bA�n krenar.
Mendojeni kA�tA� para se tA� shani tifozA�. Ka kush e ngre dhe ndero flamurin shqiptarA� nga XHAKA

Ky ishte vendimi mA� i mirA� i mundshmA�m , pA�r tA� mirA�n e gjithA� bashkA�atdhetarA�ve nA� ZvicA�, duke ditur qA� FIFA kishte dhA�nA� pA�rgjigje negative. Prandaj Graniti vendimin se ka marrA� i vetA�m , por nA� bashkepunim dhe konsultim me nje masA� tA� gjerA�.

Ka qA�nA� njA� ndA�r vendimet mA� tA� vA�shtira tA� jetA�s time edhe pse nga ana ligjore njA� gjA� e tillA� nuk linte hapsirA�.

KosovA�s i uroj me zemA�r suksese dhe JU premtoj qA� do jem gjithmonA� pranA� saj. Taulanti me shqiponjA�n nA� A�do betejA� deri sa te luajA� futboll.

Graniti do jetA� njA� tifozi i pA�jetshA�m kuqezi dhe do ju nderoj aty ku jam.

Me Respekt

Granit XHAKA
order diovan samples xhaka1

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ditari:
error: