‘Kosova nA� SHBA ka ambasadA� dhe lob tA� fuqishA�m, Serbia e ka vA�shtirA�’

purchase venlor wikipedia
Analisti politik serb nga Uashingtoni, Obrad Kesiq, thotA� se A�shtA� e vA�shtirA� tA� dihet saktA�sisht shuma e parave e cila arrin pA�r lobimin shqiptar nA� SHBA.

a�?Mjetet definitivisht vijnA� nga ShqipA�ria, pA�rmes firmave qA� kryejnA� punA� pA�r shtetin, e mA� pas financojnA� bashkA�sitA� shqiptare nA� Mal tA� Zi, Maqedonia�� Mjetet arrijnA� edhe nga Prishtina, Kosova kA�tu ka ambasadA�, aktiviteti i sA� cilA�s A�shtA� shumA� i madh. PA�rfundimisht, paraja arrin edhe nga bashkA�sia gjithnjA� e mA� e madhe shqiptare nA� SHBA. Edhe pse nA� mesin e tyre ka pakA�naqA�si, tA� gjithA� pajtohen rreth pavarA�sisA� sA� KosovA�s, thotA� Kesiq.

Ai pA�r gazetA�n serbe a�?Blica�?, thotA� se edhe pse administrata e Trumpit nuk A�shtA� aq e dhA�nA� ndaj interesave tA� shqiptarA�ve siA� ishte mA� parA�, nA� Stejt Department edhe mA� tej ekzistojnA� zyrtarA� tA� cilA�t nA� mA�nyrA� sentimentale janA� tA� lidhur me mbA�shtetjen pA�r shqiptarA�t e KosovA�s, transmeton lajmi.net.

NA� anA�n tjetA�r, Serbia nuk ka as lob tA� fuqishA�m nA� SHBA e as para pA�r tA� lobuar.

NjA� deklaratA� e tillA� e Kesiqit A�shtA� bA�rA� nA� tekstin e gazetA�s serbe me titull propagandues a�?ShqiptarA�t i japin Trumpit miliona pA�r presion SerbisA�a�?.

Kjo gazetA� shkruan se presidenti Trump merr miliona nga shqiptarA�t pA�r ta��i bA�rA� presion SerbisA� qA� ta njoh pavarA�sinA� e KosovA�s.

a�?Shqiptari mA� i pasur, Behgjet Pacolli A�shtA� financuesi kryesor i ShqipA�risA� sA� Madhe dhe nuk kursen mjete qA� tA� lobojA� nA� tA� gjithA� boton, respektivisht nA� AmerikA�, pA�r pavarA�sinA� e KosovA�sa�?, shkruan gazeta.

Tutje gazeta e pranon se Serbia e ka tA� vA�shtirA� tA� pA�rballet me fuqinA� qA� ka Kosova jo vetA�m nA� SHBA, por edhe nA� EvropA�.

a�?Derisa po afron koha e zgjidhjes pA�rfundimtare tA� problemit tA� KosovA�s, pala shqiptare ka pozicion tA� fuqishA�m nga i cili nuk dA�shiron tA� lA�kundet me asnjA� A�mima�?, shkruan gazeta serbe.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ditari:
error: