Tronditet Amerika, zbardhet telefonata 29 minuta para vrasjes sAi?? presidentit (Foto)


NjAi?? thirrje telefonike u bAi?? nAi?? njAi?? gazetAi?? britanike, qAi?? u tregonte atyre rreth disa ai???lajmeve tAi?? mAi??dhaai??? nAi?? SHBA, vetAi??m pak minuta pAi??rpara se John F.Kennedy tAi?? vritej. Lajmi u zbulua nga hapja e dosjes tAi?? vrasjes sAi?? presidentit amerikan.

Sipas dokumentit tAi?? mbajtur tAi?? fshehtAi?? pAi??r kaq shumAi?? vite, njAi?? telefonues anonim mori nAi?? ai???Cambridge Newsai??? nAi?? orAi??n 6.05 tAi?? mAi??ngjesit mAi?? 22 nAi??ntor dhe i tha njAi?? gazetari tAi?? kontaktojAi?? ambasadAi??n amerikane nAi?? LondAi??r.

Brenda 30 minutash John F. Kennedy u vra, pasi u qAi??llua nAi?? kokAi??.
Raporti i klasifikuar pAi??r drejtorin e FBI-sAi?? u dAi??rgua mAi?? 23 nAi??ntor, njAi?? ditAi?? pasi Presidenti u vra.
Ai??shtAi?? pranuar gjerAi??sisht se Lee Harvey Oswald veproi vetAi??m nAi?? planifikimin dhe vrasjen e JFK nAi?? Dallas, Texas. Por, para se OsAi??ald tAi?? mund tAi?? pAi??rballej me gjyqin, ai u qAi??llua pAi??r vdekje nga pronari i klubit tAi?? natAi??s, Jack Ruby.

Vdekja e vrasAi??sit ka ngjallur shumAi?? teori konspiracionesh, disa prej tAi?? cilave theksojnAi?? se OsAi??ald nuk vepronte vetAi??m.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ditari:
error: